Romans, który pozbawi tchu
Świąteczne prezenty to często zagwozdka dla wielu osób. Jeśli mamy wśród bliskich osób osoby czytające, to z oczywistych względów książka będzie dla nich idealnym prezentem. Często jednak nie wiadomo jaką książkę kupić. Może “Save me” Mony Kasten, może coś od Stephena Kinga albo jeszcze coś innego. Wybór jest łatwiejszy, niż się z pozoru wydaje. Dla kogoś, kto czyta książki, gdzie miłość jest na pierwszym planie, świetnym wyborem będą opowieści pisane przez duet literacki Christina Lauren. Ich najnowsza książka wydana w Polsce “Dzika przygoda” to emocjonalny rollercoaster. Lily i Leo poznali się przed dziesięcioma laty, wówczas połączyło ich gorące uczucie. Jednak coś się wydarzyło i ich kontakt się urwał. Spotykają się ponownie po dekadzie rozłąki na wycieczce, na której Lily wraz z przyjaciółką są przewodniczkami. Czy tydzień w dziczy wystarczy, żeby znów ich połączyć? Co ma z tym wspólnego skarb oraz znany przestępca z dawnych lat? Książka porwie niejedną osobę. Oprócz rozwijających się emocji bohaterów mamy tutaj do czynienia z wartką akcją, poszukiwaniem skarbów, pościgiem oraz przepięknym krajobrazem, który towarzyszy czytelnikowi niemal na każdej karcie tej historii.
Dla osób ciekawych świata
Nie da się wiedzieć wszystkiego, ale można swoją wiedzę poszerzać, a książki są idealnym narzędziem, aby to robić. Wydawnictwa takie jak, Czarne, Karakter, Poznańskie czy nowy imprint wydawnictwa Otwartego, Szczeliny, mają w ofercie pozycje, które pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Na przykład Seria Amerykańska od Czarnego przybliża obraz Stanów Zjednoczonych, jednocześnie rozprawiając się z tak zwanym “American dream”. Dla kogoś ciekawego świata książki oferowane przez wyżej wymienione wydawnictwa będą strzałem w dziesiątkę.
Literatura azjatycka
Na polskim rynku coraz częściej wydawane są tytuły autorów pochodzących z Azji. Dzięki temu mamy styczność z bardziej różnorodną literaturą. Świąteczne prezenty mogą być dobrą okazją, aby wskoczyć na nowe wody czytelnicze. Jeśli chcesz obdarować kogoś interesującą literaturą z innej części świata niż ten anglojęzyczny, warto sięgnąć na początek po utwory Yoko Ogawy. Pisarka otuli nas ciepłym kocem i zarazi miłością do matematyki w “Ukochanym równaniu profesora”, a w “Grobowej ciszy, żałobnym zgiełku” pokaże swój kunszt literacki, gdzie pozornie niepołączone ze sobą zdarzenia mają jednak wspólny mianownik.